Ha elveszítünk valakit, mintha megállna a világ: elárasztó érzelmeket tapasztalhatunk, minden az együtt töltött időre emlékeztethet, és jószándékú barátaink tanácsa gyakran nem segít. A gyász mélyen személyes és megterhelő élmény, amely mindannyiunkat érint életünk különböző pontjain: minden lényeges érzelmi veszteségünk után gyászt élünk át. Legyen szó egy szerettünk elvesztéséről, egy kapcsolat végéről vagy bármilyen jelentős élethelyzetbeli változásról, a gyásszal együtt járó fájdalom elviselhetetlenné is válhat. Azok számára, akik ezen a nehéz úton haladnak, lényeges segítséget jelenthet, ha hatékony támogatást és eszközöket kapnak a feldolgozáshoz. Az egyik ilyen eszköz a John W. James és Russell Friedman által létrehozott Gyászfeldolgozás Módszer®.
Mi a Gyászfeldolgozás Módszer®?
A Gyászfeldolgozás Módszer® egy strukturált, cselekvésorientált eszköz, amelynek célja, hogy segítsen az érintetteknek a gyász feldolgozásában. A Módszer John W. James és Russel Friedman nevéhez köthető, és több évtizednyi alkalmazás során nyerte el mai formáját. A Módszer hatékonyságát kutatás is igazolja. A Gyászfeldolgozás Módszer® lépésről-lépésre követhető keretet nyújt a gyászolóknak a veszteséghez fűződő feldolgozatlan érzelmekkel történő munkához.
Elsajátítható 7 alkalmas egyéni folyamatban személyes vagy online formában, és 8 vagy 12 hetes
személyesen megtartott gyászcsoportok során. A Módszer önsegítő cselekvésprogram: az elsajátítása után önállóan is használható a minket ért veszteségek feldolgozására egész életünk során. A Módszert bemutató könyv magyar nyelven is megjelent, Gyógyulás a gyászból címmel.
A Gyászfeldolgozás Módszer® alapelvei
1. Cselekvésorientált, strukturált program:
A Módszer olyan konkrét lépésekre helyezi a hangsúlyt, amelyet a gyászolók megtehetnek a gyászmunka során a fájdalom enyhítésének érdekében. Szisztematikusan vezet végig a gyógyulást
célzó cselekvéseken, gyakorlatokon.
2. A befejezetlen ügyek lezárása:
Amikor gyászt élünk át, gyakran vannak a következőkhöz hasonló gondolataink: „Bárcsak elmondtam volna neki, hogy szeretem, mielőtt elment.” „Bár ne kaptam volna fel úgy a vizet aznap.” „Bár hamarabb észrevettem volna, hogy megingott a kapcsolatunk.” Számtalan
hasonló gondolat jelezheti, hogy azt kívánjuk, bárcsak valamit jobban tudtunk volna mondani vagy tenni a kapcsolatunkban. Ezek a gondolatok megakaszthatják a gyászfolyamatot, ezért a Módszer során fókusz kerül a „befejezetlen ügyeink” azonosítására és lezárására.
3. Az érzelmi igazságunk kifejezése:
Az elveszített kapcsolatunkban rengeteg, különféle érzelmet éltünk át. A gyász feldolgozásához szükség van ezeknek az érzéseknek a minél teljesebb felismerésére és kifejezésére, amelyre a Módszer lehetőséget nyújt.
4. Tanulás és megértés:
Társadalmunkban számos téves hiedelmet hordozunk a gyásszal kapcsolatban (például, hogy az idő önmagában is meggyógyítja a gyászt, vagy hogy a gyászunkat megoldhatjuk a hiányzó kapcsolat pótlásával, vagy valamilyen figyelemelterelő elfoglaltsággal), amelyek hatással lehetnek a gyászfolyamatra. Ezért a Módszer alkalmazása során bővítjük a gyászról alkotott ismereteinket, és saját hiedelmeinkkel is dolgozunk.
Kiknek nyújthat segítséget a Gyászfeldolgozás Módszer®?
A Gyászfeldolgozás Módszer® bárki számára hasznos lehet, aki gyászt él vagy élt át, függetlenül annak okától. A veszteségek széles skálájára alkalmazható, többek között:
Egy szerettünk halála
Válás vagy egy kapcsolat vége
Háziállat elvesztése
Munkahely elvesztése
Egészségügyi problémák
Jelentősebb élethelyzetbeli változások
Fogalmi veszteségek, pl. bizalomvesztés
Összegzés
A gyász az életünk elkerülhetetlen része, de nem kell, hogy végleg beszűkítse a szeretetre, boldogságra való képességünket. A Gyászfeldolgozás Módszer® strukturált eszközt kínál a veszteség elhordozásához és a gyógyuláshoz vezető út megtalálásához. A Módszer lépéseinek követésével és a feloldatlan érzelmekkel történő munkával a gyászoló megbékélést találhat.
Segítséget kérni bátorság! Ha úgy érzi segítséget szeretne kapni veszteségének feldolgozásásban, foglaljon időpontot szakemberünkhöz!
Hivatkozások
James, J. W., & Friedman, R. (2011). Gyógyulás a gyászból: Hogyan dolgozzuk fel
Szeretteink Halálát, a válást, és más fájdalmas veszteségeket? Zafír Press.
Nolan, R. D., & Hallam, J. S. (2019). Construct Validity of the Theory of Grief
Recovery (TOGR): A New Paradigm Toward Our Understanding of Grief and Loss.
American Journal of Health Education, 50(2), 88–98.
https://doi.org/10.1080/19325037.2019.1571964
Nolan, R. D., & Hallam, J. S. (2019). Measurement Development and Validation for
Construct Validity of the Treatment: The Grief Recovery Method® Instrument (GRM-
I). American Journal of Health Education, 50(2), 99–111.