top of page
  • Instagram
  • TikTok
Szerző képePszichocloud

Első alkalom a pszichológusnál, mire számítsak?

Frissítve: aug. 7.


(A cikkben a terápia és a konzultáció szavakat felváltva használjuk, mivel  mindkettőre igazak a leírtak, azonban ezek a kifejezések  nem szinonimái egymásnak)


Az első alkalom a pszichológusnál gyakran ambivalens érzésekkel jár, egyszerre lehet jelen a várakozás és a félelem. Ez egy teljesen normális reakció a terápiás munkára, hiszen a legbensőbb, legfájóbb élményeinkkel fogunk szembesülni a folyamat során, és ha tudjuk is, illetve ezen a ponton sokszor reméljük, hogy végül jobban fogjuk érezni magunkat, attól még teljesen természetes, hogy ez szorongással és félelemmel vegyül.

Gyakran élünk azzal a hasonlattal, hogy a terápiás folyamat olyan, mint egy magától összeforrt seb. Ahhoz, hogy igazán jól tudjon gyógyulni, fel kell vágni, ki kell tisztítani, hogy utána a megfelelő módon forrhason be.

Sok esetben, ahhoz, hogy jobban érezzük magunkat, először rosszabbul fogjuk, hiszen ezekhez a fájdalmas sebekhez nyúlunk le. Az, hogy a múltat  milyen mélységben tárjuk fel, összefügg a terápiás módszerrel, nem minden terápiás formában ásunk le a gyökér okokig.


1. Mi történik az első konzultáción?


Az első konzultáció során a szakember arra törekszik, hogy minél pontosabb képet kapjon az egyén helyzetéről, hátteréről, problémáiról és céljairól. Ez a beszélgetés általában sokféle témát érinthet, például az egyén életét, gyermekkorát, családi állapotát, családi kapcsolatait, jelenlegi élethelyzetét és azokat a problémákat, amelyek miatt szakemberhez fordult.


A terapeuta általában feltesz kérdéseket az egyén érzéseiről, gondolatairól és viselkedéséről, hogy megérthesse azokat a dinamikákat, amelyek befolyásolják az egyén életét. Fontos, hogy az első találkozó struktúrája szintén terápiás irányzatok és  módszerek  mentén eltérhet. Bizonyos módszerekben (pl.: pszichodinamikus, analitikus módszerek) a szakember visszahúzódóbb, kevésbé aktív, ezzel  nagyobb teret hagyva a kliensnek. Másik módszereknél (pl: CBT, ACT) pedig direktívebb, akár strukturált kérdésekkel  vezetheti a teljes alkalmat. 

Első alkalom pszichológusnál személyes és onlin eülés
Első alkalom a pszichológusnál

2. Hogyan érdemes felkészülni az első konzultációra?


  • Érdemes átgondolni, akár listát is készíteni, azokról a nehézségekről amelyekkel aktuálisan küzd, valamint a múltbéli nagyobb életeseményekről,  különösen azokról, amelyektől Ön azt gondolja, hogy  valamilyen kapcsolatban vannak az mostani problémáival.

  • Érdemes őszintének lenni a szakemberrel, még akkor is, ha sokszor  nehéz és kellemetlen. Fontos, hogy a szakembereket teljes titoktartás köti, kizárólag az Ön anonimitását megőrizve beszélhet az esetéről. Ezt egy külső szakmai szupervízorral teszi, aki segíti a szakember munkáját.

  • Gyakran a konzultáció előtt már vannak elképzeléseink a szakemberről, gyakori, hogy álmokban is megjelenik. Érdemes nyitottnak  lenni, nem biztos, hogy a szakember teljesen olyan lesz, amilyennek elképzeltük. A terápiás kapcsolat is egy kapcsolat, amely nem egyik pillanatról a másikra születik meg, érdemes türelmesnek lenni. 

  • Néhány olyan kérdés, amely gyakran elhangzik az első alkalmon a szakembertől: Miben tudok Önnek segíteni? Miért éppen most érezte úgy, hogy szakemberhez forul a problémájával, mi volt az az esemény (ha volt ilyen), amikor úgy érezte, egyedül  már nem megy? Miből érezné, hogy változás történik a nehézségeiben? Fogalmazódtak-e meg Önben konkrét célok, amiket el szeretne érni? Járt-e korábban szakembernél? Kűzd-e a családjában valaki hasonló nehézségekkel? Kihez tud fordulni, ha segítségre  van szüksége? Hogyan szokta a stresszt kezelni? 

Ezekre a kérdésekre nem  biztos, hogy mindre fog tudni válaszolni és ezt rendben van ezeknek a kérdéseknek a felfejtése is tud a folyamat része lenni, illetve változhatnak is a kérdésekre a válaszok. Érdemes megpróbálni átgondolni ezekere a kérdéseket az első alkalom előtt, ezzel is hozzá tud járulni a hatákonyabb közös munkához.  


Az első konzultáció az első lépések egyike, amely során a szakember elkezdi felmérni a problémákat és elkezd kialakítani egy koncepciót, azoknak a lehetséges okairól és terápiás lépéseiről. Ezek az elképzeléseket és terveket az ülések során, folyamatosan ellenörzi, módosítja új infomrációk függvényében.


Az első alkalom során nem fogunk konkrét megoldásokat kapni, de az is lehet, hogy úgy  megy el, hogy semmilyen változást nem érzünk. Ez egy teljesen természetes dolog, hiszen a szakembernek is szüksége  van információkra, hogy megfeleően tudjon segíteni. 


Az első alkalmon és mindvégig nyugodtan merjünk kérdezni, merjük kifejezni, ha valamire szükségünk lenne, ha  valami rosszul érint  minket, akár nem értettünk  valamit. A szakember nem sértésnek fogja venni, hanem a bizalom és a jó kapcsolat jelének. Ne feledjük ez egy közös munka, amely csak akkor lesz eredményes ha meg  van a bizalomteljes kapcsolat.








bottom of page