top of page
  • Instagram
  • TikTok
Szerző képePszichocloud

Hogyan válasszam ki a megfelelő pszichológust számomra?


A pszichológushoz való fordulás fontos lépés lehet az érzelmi, mentális vagy viselkedésbeli problémák kezelésében. Azonban ahhoz, hogy hatékony legyen ez a folyamat, ki kell választanunk a megfelelő pszichológust, aki megfelel az egyéni szükségleteinknek és preferenciáinknak. Ehhez adunk most 6 fontos szempontot, amit érdemes átgondolni, mielőtt szakemberhez fordulunk!



pszichológus keresés



1. Ismerje fel az igényeit és céljait!


Mielőtt elkezdenénk pszichológust keresni, fontos tisztázni az igényeinket és céljainkat. Gondoljuk át, hogy miért keresünk pszichológiai segítséget, milyen konkrét problémákkal vagyunk szembesülve, és milyen eredményeket szeretnénk elérni.


2. Tájékozódjunk a pszichológiai területen!


Vegyük figyelembe, hogy a pszichológia számos területet és specializációt foglal magában. Ismerjük meg ezeket a különféle területeket, például a klinikai pszichológiát, a kognitív viselkedésterápiát vagy a családterápiát, hogy megtalálhassuk azokat a szakembereket, akik szakosodtak azokra a területekre, amelyekben segítséget keresünk.


4. Merjünk kérdezni!


Miután megtaláltuk a számunkra szimpatikus pszichológust, ne féljünk kérdéseket feltenni. Nyugodtan kérdezhet a szakmai hátteréről, tapasztalatairól. Kérjük meg őket, hogy magyarázzák el a használt megközelítésüket és módszereiket.


5. Figyeljünk az érzéseinkre!


Amikor találkozunk a választott pszichológussal, figyeljük  meg milyen érzéseket vált ki belőlünk. Fontos, hogy jól és biztonságban érezzük magunkat a terapeutával és hogy meg tudjuk osztani vele az érzéseinket és gondolatainkat. Ha nem érezzük jól magunkat érdemes ezeket az érzéseket  megosztani a pszichológussal és adni egy esélyt annak, hogy változhasson bennünk. Van, hogy annyi is elég, hogy kimondhattuk érzéseinket és gondolatainkat. Sokat számít a kapcsolatban, hogy milyen reakciót kapunk kétségeinkre. Ha továbbra is azt érezzük, hogy  nem a megfelelő személynél járunk, érdemes másik szakembert keresni,  előfordul, hogy  nem jó szakember-kliens illeszkedése, más szóval nincs meg a "kémia". Ahogy  más kapcsolatainkban is előfordulhat ilyen, ezekben az esetekben gyakran egyik fél sem hibás. 


6. Fontoljuk meg a logisztikai szempontokat!


Fontoljuk meg a logisztikai szempontokat is, például hogy milyen távolságra található a pszichológus rendelője, és hogy milyen rugalmasak az időpontok. Fix időponttal dolgozik a szakember vagy rugalmasan egyeztet időpontot? Van-e lehetőség személyes és online alkalmakra is, vagy csak az egyik elérhető? Ezek olyan praktikus dolgok, amelyek szerepet játszhatnak a hosszú távú munka kivitelezhetőségében.



Összességében, a megfelelő pszichológus kiválasztása nagyon fontos lépés az elakadásaink, nehézségeink feloldásának szempontjából. Fontos, hogy időt és energiát fektessünk ebbe a folyamatba, hogy megtaláljuk azt a szakembert, aki segíthet nekünk ezen a nehéz úton. Ne feledjük, hogy minden egyes lépés, amit teszünk az egészségünkért és jól-létünkért, értékes és fontos befektetés saját magunkba és jövőnkbe. Legyünk proaktívak, kérdezzünk és hallgassunk a belső hangunkra, hogy megtaláljuk azt a pszichológust, akivel képesek vagyunk nyíltan és őszintén dolgozni, akivel igazán biztonságban érezhetjük magunkat.


Ha bizonytalan vagy merre indulj el, írj nekünk üzenetet és segítünk, valamint nézd meg az Orientációs beszélgetés szolgáltatásunkat, amely Sárga Noéminél elérhető, így személyre szabott segítséget tudunk adni az első lépések megtételéhez!




bottom of page