top of page
  • Instagram
  • TikTok
Szerző képeSárga Noémi

Pszichológiai konzultáció versus terápia? Avagy mi a különbség a kettő között és hogyan dönthetem el nekem melyikre van szükségem?



A pszichológiai segítségnyújtás számos formája létezik és a terápia, konzultáció, tanácsadás szavak gyakran szinonimaként vannak használva, azonban nem felelnek meg egymásnak. Nem véletlen keverednek olyan gyakran össze, hiszen a gyakorlati  munkában bizony elég  nehéz elválasztani őket a hivatalos meghatározás alapján. A konzultáció vagy tanácsadás és a terápia között a legnagyobb különbség, a szakember végzettsége és jogosultságai. 


pszichológiai konzultáció és terápia


Mi a konzultáció?


A konzultáció általában egy rövidebb folyamat, az egyén problémája jól körülhatárolható, nincs jelen az élete minden területén és  nem érinti a személyiség szerkezetét. Inkább a jelenre és a közelmúltra fókuszál, ez  nagyban meghatározza  használt  módszer is.  A folyamat általában addig tart, amíg a probléma kezelhetővé válik vagy megoldódik. Általános hossza 15-20 alkalom. Pszichológiai konzultációra  vagy tanácsadásra okleves pszichológus jogosult.


Mi a pszichoterápia?


A pszichoterápia a mentális  betegségek, diagnosztizált problémákkal foglalkozik, valamint az olyan esetekkel, amikor az egyén életét átszövik a nehézségek. A terápia célja a személyiségben történő változás. A múlt feltárása gyakran része a folyamatnak, azonban nem minden esetben pl.: CBT. Terápia tartására pszichoterapeuta jogosult, aki alap végzettségét illetően lehet orvos, pszichiáter vagy pszichológus. Hossza általában hónapok, vagy akár évek. 


Fontos, hogy ha diagnosztizált zavarban szenved klinikai szakpszichológust, pszichoterapeutát  vagy pszichiátert keressen fel. Bizonyos esetekben mindkettőre szüksége lehet, van, hogy a gyógyszeres terápiát és a pszichoterápiát  nem ugyanaz a szakember viszi. 


A két segítségnyújtás forma között azért is nehéz különbséget tenni,  mert a tanácsadási folyamatban szerzett önismeret ugyanúgy lehet hatással a személyiségünkre, mint a pszichoterápia. Előfordulhat olyan eset is, hogy terápiára nem jogosult személy dolgozik valamilyen diagnózissal rendelkező személlyel.


Vannak ugyanis olyan módszerek, amelyek behatároltak. Például segíthet egy  nem terapeuta szakember Autogén Tréning, Mindfulness módszer megtanításában diagnózissal rendelkező személynek. Ilyenkor gyakran más szakemberrel párhuzamosan dolgoznak, a szakember szupervízióban vesz részt, hogy megfelelő módon tudjon segíteni a páciensnek.


Előfordulhat az is, hogy a folyamat közben derül ki egy diagnózis, de a kliens életében számos pozitív változás történt, ilyenkor a szakember mérlegeli, mennyire kompetens a problémakörben, sokszor szupervízor  mellett segítséggel, képes tovább hatékonyan segíteni a klienst. Van, hogy ez a kliens érdekét ez sokkal inkább szolgálhatja, mintha újra kezdené a folyamatot.  A szakember minden esetben köteles a páciens érdekeit és javát szolgáló döntést meghozni, így ilyen esetben továbbirányhatja máshoz a klienst.


Gyakran az is összezavaró lehet, hogy ugyanazzal a módszerrel dolgozik a pszichológus és pszichoterapeuta is, ezekben az esetekben a folyamatok mélysége eltérő. 



Minden eset egyéni, minden szakember tapasztalat és végzettsége eltérő, fontos, hogy a számunkra megfelelő szakembert találjuk meg, akivel komfortosan tudjuk magunkat érezni. 





Ha szeretnéd Te is elkezdeni az önismereti munkát, úgy érzed elakadtál, akkor foglalj pszichológusainkhoz pszichológiai konzultációra időpontot. Szakembereinket itt találod!

Döntés előtt hasznosak lehetnek a további cikkjeink is: Személyesen vagy online? Első alkalommal a pszichológusnál

bottom of page