top of page
  • Instagram
  • TikTok
Szerző képePszichocloud

Személyes vagy online ülés?

Frissítve: aug. 7.

Az elmúlt években a pandémia hatására egyre elterjedtebb, hogy online fordulnak az emberek pszichológushoz. Mind a hagyományos, személyes terápia, mind az online megközelítés hatékony eszköz lehet a lelki problémák kezelésében, érdemes pár szempontot átgondolnunk  mielőtt döntünk.


(A cikkben a terápia és a konzultáció szavakat felváltva használjuk, mivel  mindkettőre igazak a leírtak, azonban ezek a kifejezések  nem szinonimái egymásnak)


Első és legfontosabb az egyéni preferencia. Ugyanis a hatékonyságvizsgálatok azt mutatják, hogy mindkét út ugyanolyan hatékonyan tud segíteni, tehát a kliens igényei fogják eldönteni, hogy  számukra melyik a legjobb választás. Valamint a szakember eszköztára, mivel  vannak olyan módszerek, amiket nehezebb online térbe átültetni, ilyenek a nonverbális és interakciókon alapuló módszerek, mint pl.: gyerek terápiában a játékok.


Az online terápia/konzultáció előnyei:


  • Az online tér lehetővé teszi a terápiás segítség elérhetőségét olyan emberek számára is, akiknek korlátozott a fizikai vagy földrajzi hozzáférésük a hagyományos terápiához. Ez különösen előnyös lehet vidéki területeken vagy olyan helyeken, ahol kevés szakember áll rendelkezésre vagy akár akkor is ha külföldön tartózkodunk hosszabb, rövidebb ideig. 

  • Az online terápia jobban lehetővé teszi a kliensek számára, hogy rugalmasabban időzítsék a terápiás üléseket, mivel nincs szükség utazásra vagy irodába való látogatásra. Előfordul, hogy egy szakember rugalmasabban tud időpontot felajánlani online,  mint személyesen, de sokszor fix időpontban történnek a konzultációk, illetve terápia esetén fontos lehet, hogy az ülések időpontja ne változzon gyakran. Ezzel is stabilitást, kiszámíthatóságot és rendszert nyújtva a páciensnek. 

  • Az online ülések otthoni környezetben történnek, ami bizonyos emberek számára kényelmesebb és kevésbé stresszes lehet, mint a hagyományos irodai környezet. Másoknak, viszont pont az iroda, a szokásos környezettől  való elszakadás jelenti a biztonságot, amire szükségük van a belső munkához.

  • Az online tér anonimitást biztosíthat azoknak, akik számára kényelmetlen, hogy a szakember irodájában megláthatják mások, összefuthat a környéken ismerősökkel.


Az online terápia/konzultáció hátrányai:


  • Technikai problémák, például internetkapcsolati gondok vagy szoftverhiba is előfordulhat, ami zavarhatja a terápiás folyamatot.

  • Online terápia során a nonverbális jelek, mint például a testbeszéd és a hangszín, kevésbé észlelhetők, ami néha nehezebbé teheti a terapeuta és a kliens közötti kapcsolatot.

  • Otthonról  való bejelentkezés megnehezítheti az ülésekre  való ráhangolódást, mivel sokszor a kliensek más szerepeikből érkeznek és azokba távoznak, azonnal az ülés után. Ennek elkerülésére érdemes időt hagyni az ülések előtt és után is, hogy át tudjuk gondolni mi zajlik le  bennünk. 

  • A nyugodt légkör megteremtéséről a kliensnek kell gondoskodni, nem pedig a pszichológus irodája adja ezt az atmoszférát.


A személyes terápia/ konzultáció előnyei:

  • Könnyebb lehet ráhangolódni az alkalmakra, mivel az odavezető út már az alkalom része, és utána sem kell egyből a gyerekekhez kimenni, ha nem egyedül lakik valaki.

  • A rendelő hangulata megteremtheti azt a biztonságot és hangulatot, amely a belső munkához elengedhetetlen. Személyes ülés esetén egy semleges térben folyik a terápiás munka, amely segítheti, hogy szabadabban fejezd ki magad. Egyrészt nem a klines otthonába, akár hálószobájába kerül  be ez a terápiás munka, és attól sem kell tartania, hogy ha egy családtag meghallhatja ezt a bensőséges terápiás munka részleteit. 

  • Sokak számára személyesebb kapcsolódást jelent a személyes jelenlét.

  • A terapeuta számára sok információt tartalmaznak a nonverbális jelek, a képernyőn ennek nagy része elveszik. Ez a kliens oldaláról is igaz, egészen más élmény a terapeuta fizikai jelenléte, ugyanúgy többlet információval szolgál minden nonverbális jelzés, még akkor is ha nem tudatosul. 


A személyes terápia/ konzultáció hátrányai:

  • Kis településen, vidéken kifejezetten nehéz elkerülni, hogy más helyzetekben is találkozzunk a pszichológusunkkal. Természetesen lehet kezelni ezeket a helyzeteket, nagyvárosban is előfordulhat, de a semlegesség érdekében szerencsésebb, ha ez nem történik meg. Jó a pszichológus egy fehér vászon maradhat, ahova bármi ki tud kerülni.

  • Ha pszichológus rendelője messze található akkor jelentős időt vesz igénybe az utazás, amely egy leterhelt időszakban megnehezítheti, hogy segítséget kapjon az egyén.


Összességében mind a személyes, mind pedig az online pszichoterápia fontos eszköz lehet a lelki egészség javításában. A választás az egyéni igények és körülmények függvénye, és mindkét módszernek vannak saját előnyei és kihívásai. Az optimális eredmény elérése érdekében fontos a kliens és a terapeuta közötti együttműködés és bizalom.






36 megtekintés
bottom of page